Futbol Kuralları

Futbol, dünyadaki en büyük spordur. Her ülkede ve birçok farklı seviyede oynanır. Oyun Kuralları, FIFA Dünya Kupası ™ Finalinden, uzak bir köyde küçük çocuklar arasındaki bir oyuna kadar, dünyanın her yerinde aynıdır.Oyun Kurallarının dünya çapında tüm konfederasyon, ülke, şehir ve köyde oynanan her bir maç için aynı olması, korunması gereken önemli bir güçtür. Bu ayrıca her yerde futbolun iyiliği için kullanılması gereken bir fırsattır.Futbol, oyuna adalet getiren kurallara sahip olmalıdır. Futbolu güzel kılan, onun adil olmasıdır. Bu oyun 'ruhunun' vazgeçilmez bir özelliğidir. En güzel maçlar, hakeme nadiren ihtiyaç duyulan ve oyuncuların birbirlerine, maç görevlilerine ve kurallara saygılı oldukları maçlardır.Kuralların bütünlüğü ve onları uygulayan hakemler her zaman korunmalı ve saygı duyulmalıdır. Tüm yetkililerin, özellikle teknik direktörler ve takım kaptanlarının, maç görevlilerine ve verdikleri kararlara karşı saygı duyulma-sında oyuna karşı açık sorumlulukları vardır.

Modem girişinde 192.168.2.1 ve 192.168.l.l gibi IP adresleri kullanılmaktadır.

Futbol oyuncular, maç görevlileri, teknik direktörler, yanı sıra seyirciler, taraftarlar ve idareciler vb. için çekici ve eğlenceli olmalıdır. Kurallar, futbolda yer almak ve futbolla olan ilişkisinden zevk almak isteyen her yaştan, ırktan, dinden, kültürden, etnik kökenden, cinsiyetten, cinsel eğilimden, engelli olma durumu vb. insanlar için oyunu çekici ve zevkli kılmaya yardımcı olmalıdır.Futbol kuralları diğer takım sporları ile karşılaştırıldığında göreceli olarak basittir, ancak pek çok durum "öznel/subjektif" ve hakemler de insan olduğundan (dolayısıyla hata yaptıklarından), bazı kararlar kaçınılmaz olarak fikir çatışmasına ve tartışmaya neden olacaktır. Bazı insanlar için bu tartışma-lar oyunun zevkinin ve çekiciliğinin parçasıdır ancak kararlar doğru da yanlış da olsa, oyunun "ruhu" hakemlerin kararlarına her zaman saygı duyulmasını gerektirir.Kurallar, olası her durumu ele alamaz, bu nedenle kurallarda doğrudan karşılığı olmayan durumlarda, IFAB, hakemlerin oyunun "ruhunu" dikkate alarak karar vermelerini beklemektedir. Bu çoğu kez "futbol ne ister/bekler?" sorusunun sorulmasını içerir. IFAB, Kuralları, her seviye ve dünyanın her köşesindeki futbolun yararı için değiştirerek küresel futbol ailesi ile etkileşimde olmaya devam edecektir ve böylelikle oyunun bütünlüğüne, kurallara ve hakemlere saygı duyulacak, değer verilecek ve korunacaktır.

IFAB, tarihinin en geniş ve kapsamlı Kural değişikliği sürecine 2016/17 Oyun Kuralları revizyonu ile başladı. Amaç, Kuralları daha net, daha erişilebilir hale getirmek ve modern oyunun ihtiyaçlarını her düzeyde yansıtabilmeyi sağla-maktır.Kurallar sadece hakemler için değil oyuna dahil olan herkes içindir, bu nedenle yapılan değişikliklerin çoğu dünyanın tamamındaki bireyler, gruplar ve ulusal federasyonlar tarafından yapılan öneriler sonucunda futbolun tüm alanlarının kuralların gelişimine katkıda bulunmasını sağlamak için IFAB'ın Futbol ve Teknik Danışma Panelleri tarafından gözden geçirilerek yapılmıştır. Yapılan son değişiklikler, 2016/17 revizyonunda var olan ilkeleri genişletmiş ve 'play fair!' ("adil oyna!") stratejisinde belirtildiği gibi, oyunun çekiciliğini ve davranış seviyelerini iyileştirmeye çalışmıştır. Bu bağlamda, 2017 Yıllık Genel Kurulunda futbolun alt seviyelerini geliştirmeye yardımcı olmak için kayda değer değişiklikleri onaylamıştır. Bu değişiklikler şunları içermektedir:Ulusal Futbol Federasyonlarının esnekliği genişletilerek kendi ülkelerinde futbolu tanıtmaları/desteklemeleri için "Organizasyon" ile ilgili Kuralların bazılarında değişiklik yapabilmeleriGençler, veteranlar, engelliler ve grassroot futbol seviyelerinde ihtar (SK) yerine alternatif cezalandırma olarak geçici oyun dışı bırakma (sin bins) yönteminin kullanılması seçeneği tanımak Gençler, veteranlar ve engelliler futbol seviyelerinde tekrar değiştirilebilir oyuncu kullanımının genişletilmesi (zaten Grossroot futbolunda buna izin verildi)

IFAB'ın, davranışları ve oyunun imajını geliştirmek için Kuralları kullanma konusundaki kararlılığının bir parçası olarak, uygunsuz davranan takım görevlisi artık sarı ve kırmızı kart alacaktır, eğer ihlali yapan tanımlanamaz ise teknik direktör kart alacaktır.IFAB önemli Kural değişikliklerini denemeye devam edecektir. Şimdiye kadar yapılan deneylerin çoğu başarılı olmuştur, ancak penaltı noktasından yapılan vuruşlarda "AB-BA" denilen sistemin -2. vuruşu kullanan takımın değiştiği-, karmaşık olduğu, özellikle de popüler olmadığı kanıtlandığından ve futbol aslında basit (ve geleneksel!) bir oyun olduğu için, bu deneme sonlandırılmıştır.